Wycieczka do Ojcowa

W dniu 21.V.2011r uczestniczyliśmy w wycieczce do Ojcowa.Spod budynku szkoły wyruszyliśmy o godz.8:30.Na miejsce dotarliśmy o godz.10.Podróż upłynęła nam bardzo przyjemnie, pogoda i humory nam dopisywały. Na miejscu zostaliśmy przywitani przez panią Małgosię, po krótkim odpoczynku udaliśmy się na zwiedzanie Muzeum Historycznego w Ojcowie.

Obejrzeliśmy tam prezentację multimedialną  Doliny Prądnika w formacie 3D  i zapoznaliśmy się z fauną oraz florą Ojcowskiego Parku Narodowego. Następnie oglądaliśmy eksponaty, które zostały podzielone na cztery działy tematyczne: budowa geologiczna, pradzieje Ojcowa i okolic, fauna oraz flora. Później udaliśmy się całą grupą na zwiedzanie ruin zamku. Pokonując kilkaset schodów znaleźliśmy się na dziedzińcu zamku, obok głębokiej studni. Następnie udaliśmy się do wieży, gdzie nastąpiła integracja i zapoznanie się z drugą grupą świetlicową z Jerzmanowic. Kolejnym etapem programu była wizyta w Jaskini Ciemnej. Jest ona zaliczana do najciemniejszych obiektów archeologicznych w Polsce. Składa się z obszernej komory przechodzącej dalej w zwężający się korytarz. Jej długość wynosi 90 m, a szerokość 20 m.

We wnętrzu jaskini jest bardzo ciemno, a jej podłoże- śliskie i wilgotne. Aby się nie zgubić, trzymaliśmy się grubej liny. Natomiast pani przewodnik miała latarkę, którą oświetlała nam drogę i pokazywała śpiące nietoperze. Na zakończenie wycieczki troszkę przestraszeni, ponieważ zbliżała się burza i zaczął padać deszcz, szybkim tempem ruszyliśmy do plenerowej siedziby „Archezji”, gdzie czekały na nas pieczone kiełbaski i napoje. Mogliśmy tam także spróbować swych sił w strzelaniu z łuku (wbrew pozorom nie było to łatwe).

Jednak najgorsza była dla nas późniejsza droga na parking. Okazało się, że musieliśmy przejść około CZTERECH KILOMETRÓW, aby znaleźć się w BUSIE! Po ciężkich trudach, zmęczeni, ale szczęśliwi dotarliśmy do Chełmka. Na miejscu czekali już na nas zatroskani rodzice, dlatego że nad Chełmkiem przeszła straszna burza i oni martwili się o nasz powrót z wycieczki.

Swietlica Chelmek