Wycieczka do Ogrodu Doświadczeń

Ogród Doświadczeń to pierwszy sensoryczny park w Polsce. Kilkadziesiąt interaktywnych urządzeń edukacyjnych, eksponowanych w Ogrodzie Doświadczeń prezentuje wybrane zjawiska fizyczne. Ideą Ogrodu Doświadczeń jest poznawanie wiedzy poprzez sensoryczne doświadczanie zjawisk, przeżywanie ich, odczuwanie własnymi zmysłami. Nauka poprzez zabawę ma rozbudzać wyobraźnię i wrażliwość zwiedzającego.

W dniu 14 października 2009 roku – w Dzień Nauczyciela, 48 osobowa grupa dzieci z naszej świetlicy spędziła miłe chwile w Ogrodzie Doświadczeń w Krakowie. Po długiej podróży,gdy w końcu dojechaliśmy na miejsce, zaciekawieni wchodzimy do Ogrodu Doświadczeń. Dosyć wąskie, przecinające się ścieżki prowadzą w coraz to nowe światy. Na platformach, przypominających ogromne liście, ustawione są przedziwne urządzenia. Wszystko jest tu niepowtarzalne. Każdy liść-platforma to wyjątkowe zestawienia materiałów, nietypowa kompozycja, świetny pomysł. Każda platforma to osobny świat, inny klimat.

Zaskoczyła nas pogoda – podczas wycieczki zasypał nas śnieg. Spacerowaliśmy  alejkami, na których były  różne przyrządy do wykonywania doświadczeń. Oprowadzało nas 4 przewodników, którzy prezentowali kolejne urządzenia. Najbardziej nas zainteresowały urządzenia: Kołyska Newtona, woda wirująca w kuli,peryskop, gongi, kalejdoskop. Mogliśmy sami przekonać się jak działą prawa fizyki.  Byliśmy tak przemoknięci i przemarznięci,że świetnym pomysłem była ciepła herbatka z cytrynką zaoferowana przez przedstawiciela Ogrodu Doświadczeń.

Uczestniczyliśmy także w prezentacji pomiaru dźwięku. Już w czasach prehistorycznych wiedziano, że dźwięk porusza się wolniej od światła. Do takich wniosków człowiek pierwotny mógł dojść obserwując pioruny. Jednak pierwszych eksperymentów, które pozwoliły oszacować prędkość dźwięku dokonano w pierwszej połowie XVII wieku.

Pan, który prezentował urządzenia zaproponował kolejnym dzieciom by spróbowali wydobyć dźwięk z  trąbki  kibica. Cała grupa była zachwycona  tą propozycją i  nasze dźwięki było słychać na cały ogród.
Po męczącym zwiedzaniu Ogrodu Doświadczeń doszliśmy do najbardziej oczykiwanego momentu wycieczki czyli – Mc Donald. A natępnie był powrót do domciu.

Swietlica Chelmek