Wycieczka do Muzeum Prasy Śląskiej w Pszczynie

Dnia 28 listopada 2008r. Wybraliśmy się na wycieczkę do Muzeum Prasy Śląskiej w Pszczynie. Wyruszyliśmy o godzinie 10.00 a o 11.00 byliśmy już na miejscu. W muzeum pani przewodnik oprowadzała nas po salach i zapoznała z dawnymi urządzeniami służącymi do drukowania. Poznaliśmy dawną kopiarkę, aparat fotograficzny, ksero czyli powielacz i maszynę do drukowania. Byliśmy bardzo aktywni i chętnie odpowiadaliśmy na zadane pytania.

Najbardziej podobała nam się sala muzyczna – Telemacha, w której pan przewodnik pokazał nam grę na organach, fortepianie, klawesynie i innych instrumentach. Wspólnie zaśpiewaliśmy kolędę. Następnie przeszliśmy do pomieszczeń starej drukarni, gdzie spróbowaliśmy swoich sił i przekonaliśmy się, że drukowanie w tamtych czasach wcale nie było takie łatwe jakby nam się wydawało.

Ostatnim etapem naszej wycieczki było schronisko dla koni – Przystań „Ocalenie”. Przywitał nas piesek bez jednej łapki o imieniu Karuś, którego bardzo polubiliśmy. Pani wolontariuszka, która oprowadzała nas po terenie schroniska opowiadała historię wybranych zwierzątek. Dowiedzieliśmy się, że większość z nich miało jechać na rzeź i zostały wykupione dzięki akcjom prowadzonym przez Towarzystwo Przyjaciół Zwierząt w Tychach i współpracy dzieci i dorosłych z całej Polski. Zobaczyliśmy konie, kózki, kurki i baranki. Najwięcej czasu spędziliśmy przy dużym pastwisku.

Na koniec przekazaliśmy koce, garnki oraz jedzenie dla zwierzątek. Na pamiątkę dostaliśmy kalendarze i plany lekcji. Swoją wizytę uwieczniliśmy wpisując się do księgi gości. Byliśmy bardzo zadowoleni z wycieczki i w dobrych humorach wróciliśmy do domu.

 

Swietlica Chelmek